Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Wolontariat

Witaj!

Jeśli znalazłaś/eś się na tej stronie to znaczy, że prawdopodobnie szukasz miejsca na wolontariat.

Bardzo miło nam Cię tutaj gościć!

Proponujemy, abyś przeczytał/a to, co dla Ciebie przygotowaliśmy. Pomoże Ci to sprawdzić, czy DPS jest miejscem dla Ciebie. Jeśli stwierdzisz, że tak, to tekst, który napisaliśmy wspólnie z naszymi dotychczasowymi wolontariuszami, praktykantami, a także niektórymi Mieszkańcami, pomoże Ci przygotować się na początki wolontariatu w naszym Domu.

Po pierwsze, musisz wiedzieć, czym jest Dom Pomocy Społecznej „Leśny”.

W Warszawie jest wiele Domów Pomocy Społecznej i większość z nich przeznaczona jest dla osób starszych. Nasz Dom jest jedynym o profilu psychiatrycznym. Jest też największym DPS-em w Warszawie – mieszka w nim 200-stu Mieszkańców. Nie jesteśmy szpitalem czy oddziałem psychiatrycznym – jesteśmy Domem. Zapewniamy bezpieczne i jak najbardziej domowe miejsce do życia dla osób powyżej 18. roku życia.

Po drugie, chcemy opowiedzieć Ci, na czym polega i jak wygląda wolontariat w naszym Domu.

Na przestrzeni lat, jako koordynatorzy wolontariatu, spotykaliśmy się z różnymi motywacjami naszych wolontariuszy. Część z nich, nie patrząc na profil naszej placówki przychodziła, aby podarować trochę swojego czasu, sił, talentu czy umiejętności Mieszkańcom w postaci zajęć grupowych, indywidualnych spacerów i rozmów. Inni – najczęściej studenci psychologii – chcieli także zdobyć wiedzę i umiejętności praktycznego tworzenia oraz regulowania bezpiecznego, a także satysfakcjonującego dla obu stron kontaktu z drugim człowiekiem. Jakakolwiek byłaby Twoja motywacja, jesteś bardzo mile widzianym wolontariuszem lub wolontariuszką.

Jednocześnie zależy nam, abyś:

– był/a otwarty/a na nasze uwagi, wskazówki i propozycje – abyś był/a gotowy lub gotowa uznać, że czegoś nie wiesz, nie rozumiesz i chcesz się czegoś nauczyć.

– chociaż troszeczkę się obawiał/a. Odrobina strachu i niepewności są dla nas – koordynatorów – bardzo pożądanymi cechami u początkującego wolontariusza. Oznacza to, że będziesz się o dużo rzeczy pytać, upewniać  – będziesz ostrożny/a. Bardzo niebezpiecznie jest w naszym Domu, czuć i widzieć się jako osobę wszystko wiedzącą, z odpowiedzią na każde pytanie, nie potrzebującą konsultacji z zespołem psychologów czy opiekunów. Wolontariatem w naszym Domu kierują psychologowie, którzy przygotują Cię do spotkania z Mieszkańcem i z którymi będziesz mógł je omówić. Zarówno na początku Twojej pracy jak i podczas całego wolontariatu, są oni do Twojej dyspozycji, odpowiedzą na każde pytanie i pomogą Ci poradzić sobie z sytuacjami trudnymi.

Co konkretnie można robić podczas naszego wolontariatu?

 • Prowadzić rozmowy indywidualne z Mieszkańcami naszego Domu.
  Zarówno przed spotkaniem z Mieszkańcem, jak i po jego zakończeniu, możesz liczyć na wsparcie psychologa. Zależy nam na aktywnej współpracy pomiędzy wolontariuszem a zespołem psychologów oraz opiekunów.
 • Prowadzić zajęcia grupowe.
  Duża część naszych Mieszkańców chętnie bierze udział w zajęciach grupowych. Czy to psychoedukacja, quiz, zajęcia taneczne czy warsztaty plastyczne – z 200-stu Mieszkańców zawsze znajdzie się grupa chętna do zajęć.
 • Pomagać w prowadzeniu pracowni stolarsko-artystycznej.
  Dobrze wyposażona pracownia jest miejscem, które ma zapewnić naszym Mieszkańcom miejsce do rozwijania swoich zainteresowań, integracji z innymi Mieszkańcami, poznawania wolontariuszy itp. Prowadzenie takiej pracowni wymaga zaangażowania i jest bardzo cennym doświadczeniem dla każdego, kto chce w przyszłości prowadzić jakiekolwiek zajęcia czy warsztaty.
 • Pomagać w prowadzonej na miejscu rehabilitacji Mieszkańców.
  Na terenie Domu, mamy profesjonalną salę ćwiczeń z rowerkami, miejscem na gimnastykę oraz sprzętem rehabilitacyjnym. Duża część Mieszkańców kilka razy w tygodniu przychodzi i realizuje swoją własną rehabilitację. Każda terapia wymaga wiele wysiłku i motywacji, więc nasi wolontariusze wspierają odpowiadają na obydwie potrzeby –  pomagają naszym Podopiecznym wykonywać określone ćwiczenia oraz poszukują potrzebnej motywacji, żeby w ogóle zacząć ćwiczyć.
   
 • Pisać listy do Mieszkańców
  Oferujemy możliwość korespondencji z naszymi Podopiecznymi. Po uprzednim zgłoszeniu i nawiązaniu współpracy, wolontariusze przesyłają listy na adres: wolontariusze.lesni@gmail.com, które przekazujemy Mieszkańcom, aby mogli na nie odpowiedzieć.

Skoro dotarłaś/eś do tego momentu to pewnie chcesz wiedzieć co dalej.

Obecnie oferujemy dwie formy wolontariatu:

 • Zdalną - pisanie listów do Mieszkańców (ilość miejsc ograniczona)
 • Stacjonarną - rozmowy indywidualne oraz prowadzenie zajęć plastycznych, muzycznych, artystycznych itp. (ilość miejsc ograniczona)

Wolontariat stacjonarny można odbywać od poniedziałku do piątku w przedziale godzinowym między 9:30 a 13:30. Z każdym wolontariuszem/praktykantem podpisujemy umowę wolontariacką. Wolontariusze stacjonarni muszą odbyć szkolenie BHP (organizowane przez DPS “Leśny”).

Skontaktuj się z nami!

Wyślij e-mail z kilkoma słowami o sobie na adres: wolontariusze.lesni@gmail.com

Koordynatorzy wolontariatu:

Oliwia Rościszewska, Sylwia Tyczyńska

tel. kom: 506 878 337

 

Zachęcamy do śmiałego zadawania pytań!

Serdecznie zapraszamy!


W poniższym załączniku znajdą Państwo informacje prawne przydatne każdemu, kto chce zaangażować się w pomoc jako wolontariusz:

ZAŁĄCZNIKI:

Nasza placówka

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny