Witaj!
Jeśli znalazłaś/eś się na tej stronie to znaczy, że prawdopodobnie szukasz miejsca na wolontariat.
Bardzo miło nam Cię tutaj gościć!
Proponujemy, abyś przeczytał/a to, co dla Ciebie przygotowaliśmy. Pomoże Ci to sprawdzić, czy DPS jest miejscem dla Ciebie. Jeśli stwierdzisz, że tak, to tekst, który napisaliśmy wspólnie z naszymi dotychczasowymi wolontariuszami, praktykantami, a także niektórymi Mieszkańcami, pomoże Ci przygotować się na początki wolontariatu w naszym Domu.
Po pierwsze, musisz wiedzieć, czym jest Dom Pomocy Społecznej „Leśny”.
W Warszawie jest wiele Domów Pomocy Społecznej i większość z nich przeznaczona jest dla osób starszych. Nasz Dom jest jedynym o profilu psychiatrycznym. Jest też największym DPS-em w Warszawie – mieszka w nim 200-stu Mieszkańców. Nie jesteśmy szpitalem czy oddziałem psychiatrycznym – jesteśmy Domem. Zapewniamy bezpieczne i jak najbardziej domowe miejsce do życia dla osób powyżej 18. roku życia.
Po drugie, chcemy opowiedzieć Ci, na czym polega i jak wygląda wolontariat w naszym Domu.
Na przestrzeni lat, jako koordynatorzy wolontariatu, spotykaliśmy się z różnymi motywacjami naszych wolontariuszy. Część z nich, nie patrząc na profil naszej placówki przychodziła, aby podarować trochę swojego czasu, sił, talentu czy umiejętności Mieszkańcom w postaci zajęć grupowych, indywidualnych spacerów i rozmów. Inni – najczęściej studenci psychologii – chcieli także zdobyć wiedzę i umiejętności praktycznego tworzenia oraz regulowania bezpiecznego, a także satysfakcjonującego dla obu stron kontaktu z drugim człowiekiem. Jakakolwiek byłaby Twoja motywacja, jesteś bardzo mile widzianym wolontariuszem lub wolontariuszką.
Jednocześnie zależy nam, abyś:
– był/a otwarty/a na nasze uwagi, wskazówki i propozycje – abyś był/a gotowy lub gotowa uznać, że czegoś nie wiesz, nie rozumiesz i chcesz się czegoś nauczyć.
– chociaż troszeczkę się obawiał/a. Odrobina strachu i niepewności są dla nas – koordynatorów – bardzo pożądanymi cechami u początkującego wolontariusza. Oznacza to, że będziesz się o dużo rzeczy pytać, upewniać – będziesz ostrożny/a. Bardzo niebezpiecznie jest w naszym Domu, czuć i widzieć się jako osobę wszystko wiedzącą, z odpowiedzią na każde pytanie, nie potrzebującą konsultacji z zespołem psychologów czy opiekunów. Wolontariatem w naszym Domu kierują psychologowie, którzy przygotują Cię do spotkania z Mieszkańcem i z którymi będziesz mógł je omówić. Zarówno na początku Twojej pracy jak i podczas całego wolontariatu, są oni do Twojej dyspozycji, odpowiedzą na każde pytanie i pomogą Ci poradzić sobie z sytuacjami trudnymi.
Co konkretnie można robić podczas naszego wolontariatu?
- Prowadzić rozmowy indywidualne z Mieszkańcami naszego Domu.
Zarówno przed spotkaniem z Mieszkańcem, jak i po jego zakończeniu, możesz liczyć na wsparcie psychologa. Zależy nam na aktywnej współpracy pomiędzy wolontariuszem a zespołem psychologów oraz opiekunów.
- Prowadzić zajęcia grupowe.
Duża część naszych Mieszkańców chętnie bierze udział w zajęciach grupowych. Czy to psychoedukacja, quiz, zajęcia taneczne czy warsztaty plastyczne – z 200-stu Mieszkańców zawsze znajdzie się grupa chętna do zajęć.
- Pomagać w prowadzeniu pracowni stolarsko-artystycznej.
Dobrze wyposażona pracownia jest miejscem, które ma zapewnić naszym Mieszkańcom miejsce do rozwijania swoich zainteresowań, integracji z innymi Mieszkańcami, poznawania wolontariuszy itp. Prowadzenie takiej pracowni wymaga zaangażowania i jest bardzo cennym doświadczeniem dla każdego, kto chce w przyszłości prowadzić jakiekolwiek zajęcia czy warsztaty.
- Pisać listy do Mieszkańców
Oferujemy możliwość korespondencji z naszymi Podopiecznymi. Po uprzednim zgłoszeniu i nawiązaniu współpracy, wolontariusze przesyłają listy na adres: wolontariusze.lesni@gmail.com, które przekazujemy Mieszkańcom, aby mogli na nie odpowiedzieć.
Skoro dotarłaś/eś do tego momentu to pewnie chcesz wiedzieć co dalej.
Obecnie oferujemy dwie formy wolontariatu:
- Zdalną - pisanie listów do Mieszkańców (ilość miejsc ograniczona)
- Stacjonarną - rozmowy indywidualne oraz prowadzenie zajęć plastycznych, muzycznych, artystycznych itp. (ilość miejsc ograniczona)
Wolontariat stacjonarny można odbywać od poniedziałku do piątku w przedziale godzinowym między 9:30 a 13:30. Z każdym wolontariuszem/praktykantem podpisujemy umowę wolontariacką. Wolontariusze stacjonarni muszą odbyć szkolenie BHP (organizowane przez DPS “Leśny”).
Skontaktuj się z nami!
Wyślij e-mail z kilkoma słowami o sobie na adres: wolontariusze.lesni@gmail.com
Koordynatorzy wolontariatu:
Oliwia Rościszewska, Sylwia Tyczyńska
tel. kom: 506 878 337
Zachęcamy do śmiałego zadawania pytań!
Serdecznie zapraszamy!
W poniższym załączniku znajdą Państwo informacje prawne przydatne każdemu, kto chce zaangażować się w pomoc jako wolontariusz: