Wolontariat

Witaj! Jeśli znalazłaś/eś się na tej stronie to znaczy, że prawdopodobnie szukasz miejsca na wolontariat.

Bardzo miło nam Cię widzieć!:)

Proponujemy, abyś przeczytał/a to, co dla Ciebie przygotowaliśmy. Pomoże Ci to sprawdzić, czy DPS jest miejscem dla Ciebie. Jeśli stwierdzisz, że tak, to tekst, który napisaliśmy wspólnie z naszymi dotychczasowymi wolontariuszami, praktykantami, a także niektórymi mieszkańcami, pomoże Ci przygotować się na początki wolontariatu w naszym Domu.

Po pierwsze, musisz wiedzieć, czym jest Dom Pomocy Społecznej „Leśny”.

W Warszawie jest wiele Domów Pomocy Społecznej i większość z nich przeznaczona jest dla osób starszych. Nasz Dom jest jedynym o profilu psychiatrycznym. Jest też największym DPS-em w Warszawie – mieszka w nim 200-stu mieszkańców. Nie jesteśmy szpitalem czy oddziałem psychiatrycznym – jesteśmy Domem. Zapewniamy bezpieczne i jak najbardziej domowe miejsce do życia dla osób powyżej 18 roku życia.

Po drugie, chcemy opowiedzieć Ci na czym polega i jak wygląda wolontariat w naszym Domu.

Na przestrzeni lat, jako koordynatorzy wolontariatu, spotykaliśmy się z różnymi motywacjami naszych wolontariuszy. Część z nich, nie patrząc na profil naszej placówki przychodziła, aby podarować trochę swojego czasu, sił, talentu czy umiejętności mieszkańcom w postaci zajęć grupowych, indywidualnych spacerów i rozmów. Inni – najczęściej studenci psychologii – chcieli także zdobyć wiedzę i umiejętności praktycznego tworzenia i regulowania bezpiecznego i satysfakcjonującego dla obu stron kontaktu z drugim człowiekiem. Jakakolwiek byłaby Twoja motywacja, jesteś bardzo mile widzianym wolontariuszem lub wolontariuszką.

Jednocześnie zależy nam, abyś:

– był/a otwarty/a na nasze uwagi, wskazówki i propozycje – abyś był/a gotowy lub gotowa uznać, że czegoś nie wiesz, nie rozumiesz i chcesz się czegoś nauczyć.

– chociaż troszeczkę się obawiał/a. Odrobina strachu i niepewności są dla nas – koordynatorów – bardzo pożądanymi cechami u początkującego wolontariusza. Oznacza to, że będziesz się o dużo rzeczy pytać, upewniać  – będziesz ostrożna/y. Bardzo niebezpiecznie jest w naszym Domu, czuć i widzieć się jako osobę wszystko wiedzącą, z odpowiedzią na każde pytanie, nie potrzebującą konsultacji z zespołem psychologów czy opiekunów. Wolontariatem w naszym Domu kierują psychologowie, którzy przygotują Cię do spotkania z mieszkańcem i z którymi będziesz mógł je omówić („przegadać”). Zarówno na początku Twojej pracy, jak i podczas całego wolontariatu, są oni do Twojej dyspozycji, odpowiedzą na każde pytanie i pomogą Ci poradzić sobie z sytuacjami trudnymi.

 

Co konkretnie można robić podczas naszego wolontariatu? :

 • Prowadzić indywidualną rozmowę z mieszkanką/cem naszego Domu.
  Zarówno przed spotkaniem z mieszkańcem, jak i po jego zakończeniu, możesz liczyć na wsparcie psychologa. Zależy nam na aktywnej współpracy pomiędzy wolontariuszem a zespołem psychologów oraz opiekunów.

 

 • Prowadzić zajęcia grupowe.
  Duża część naszych mieszkańców chętnie bierze udział w zajęciach grupowych. Czy to psychoedukacja, quiz, zajęcia taneczne czy warsztaty plastyczne – z 200-stu mieszkańców zawsze znajdzie się grupa chętna do zajęć.

 

 • Pomagać w prowadzeniu pracowni stolarsko-artystycznej.
  Codziennie otwarta, bardzo dobrze wyposażona profesjonalna pracownia jest miejscem, które ma zapewnić naszym mieszkańcom stałe miejsce do rozwijania swoich zainteresowań, integracji z innymi mieszkańcami, poznawania wolontariuszy itp. Prowadzenie takiej pracowni wymaga bardzo wiele pracy i talentu i jako doświadczenie, jest bardzo cenne dla każdego, kto chce w przyszłości prowadzić jakiekolwiek zajęcia czy warsztaty.

 

 • Pomagać w prowadzonej na miejscu rehabilitacji mieszkańców.

Na terenie Domu, mamy profesjonalną salę ćwiczeń z rowerkami, miejscem na gimnastykę oraz sprzętem rehabilitacyjnym. Duża część mieszkańców codziennie przychodzi i realizuje swoją własną rehabilitację. Każda terapia wymaga wiele wysiłku i motywacji, więc nasi wolontariusze wspierają obydwie potrzeby –  pomagają mieszkańcom wykonywać określone ćwiczenia oraz poszukują potrzebnej motywacji, żeby w ogóle zacząć ćwiczyć.

 • Dzielić się swoim doświadczaniem wolontariatu oraz spotkań z mieszkańcami wraz z grupą wolontariuszy.

Comiesięczne spotkania wszystkich wolontariuszy wraz z psychologami są okazją do podzielenia się wszystkim, z czym spotykasz się w naszym Domu. Jest to przestrzeń do omówienia trudniejszych przypadków, zasięgnięcia opinii innych, pochwalenia się swoimi sukcesami i nabrania odwagi w przyznawaniu się do błędów (co jest bardzo cenne!). Integrujemy się, rozmawiamy, omawiamy bieżące sprawy i planujemy naszą aktywność na następny miesiąc.

Skoro dotarłaś/eś do tego momentu to pewnie chcesz wiedzieć co dalej.

 • Skontaktować się z nami:)

Koordynator wolontariatu: Przemysław Mientkiewicz
mail: wolontariusze.lesni@gmail.com
tel. kom: 723 243 188

2) Umówić się na rozmowę rekrutacyjną.

3) Odbyć szkolenie BHP (organizowane przez DPS „Leśny”).

4) Podpisać umowę wolontariacką na okres próbny.

5) Rozpocząć wolontariat 🙂

Obecnie prowadzimy dwie główne aktywności:

 • Wolontariat zdalny – pisanie listów z mieszkańcem
 • Wolontariat zdalny – prowadzenie zajęć zdalnie przez kamerkę

Serdecznie zapraszamy 🙂

 

Informacje prawne przydatne każdemu, kto chce zaangażować się w pomoc jako wolontariusz:
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20030960873/U/D20030873Lj.pdf